Vesuvanka

Vlastním jménem Jana Haasová. Narozena 8. 8. 1946 v Praze, kde žije. Po absolvování gymnázia chtěla studovat geologii na přírodovědecké fakultě. Pro svoje tělesné postižení nebyla na školu přijata, a tak pracovala jako sekretářka, od roku 2003 je v důchodu.

Od dětství ráda kreslila a malovala a zajímala se o přírodu. Její pozornost přitahovaly sopky. Je malíř samouk. Básně a prózu píše až ve svých 50 letech, kdy se začíná věnovat vulkanologii. Vulkány, vulkanické krajiny a jejich bohatý život jsou velikou inspirací k její tvorbě slovesné i výtvarné. Její velkou láskou kromě Vesuvu a dalších aktivních vulkánů je zejména naše České středohoří, kterému se věnuje podrobně. Její cyklus "Z našich poutí po Českém středohoří" vychází v měsíčníku Lovosický dnešek a vycházel i v Roudnických novinách.

Vulkány i České středohoří popularizuje přednáškami v různých klubech i na školách, namalovala soubory akvarelů "Krajiny zrozené ohněm", "Vesuv - perla Neapolského zálivu" a "České středohoří - krajina mého srdce", které vystavuje v severních Čechách (Lovosice, Litoměřice, Třebenice, Libochovice, Ústí nad Labem, Duchcov, Louny, Žatec), v Praze a v Příbrami. Více z její literární tvorby můžete najít na literárním serveru Písmák.

     Wagon IV/04