MICHAL ŠANDA

Kecanice
(ze stejnojmenné sbírky)

 

***

             jestli je prudina trafikant co potom má bejt náš hostinskej. moje nejmilejší potěcha je stávat u výčepní stolice a koukat kterak točí šnyty. s jakou grácií potom máchá vypitý pulitry ve škopku. jako děťátka. novokřtěnci přejedete dlaní po vláskách a má je čisťounký kdežto piva natočený do obaptistěnejch pulitrů hostinským Chourou maj navrchu pěnu umolousanou. jsem řek: pane Chouro vám mutýruju a povídám po pravdě o čem. hostinskýho Chouru co do kraválu předčil Diviš odnaproti to byl teprve poděs. a jeho tatík? ten chyt rapla a rozšmelcoval janovickou malotřídku. kluk přišel s poznámkou v žákovský knížce nechť se ctěný pan otec ráčí dostavit oholen. starej Diviš odral si svůj kaiserbart a s růžovejma po břitvě rozcitlivělejma tvářema háklivejma na závan byť větříku přišel do školy a tam narazí na dalšího prudinu. ředitel Sýkora. ten seknul vycpanym syslem na podlahu přírodopisnýho kabinetu a: vy jste jako váš darebák! oholen nemyslel jsem olazebničen nýbrž s holí. tu se ty dvě dynamitózní povahy střetly a od té doby je janovická malotřídka v Komořanech.

 

 

***

             Grappelli byl dědoušek sušinka v kostkovaný košili zprava i zleva na pódiu dva mladý corridový bejčci se španělkama opocení až ve žlábku aby stíhali jeho housličky. rozumíme si? já na něm v Lucerně byl. předestírám to na rovinku abyste si nemyslel že jsem nějakej řepař. přesto mi na funusu zahrajte radši bábinčin maršovskej valčíček na prdafón. nechci ale slyšet jedinej řádnej tón pane já chci slyšet inspiraci jak se cáchá z vás gejzír teprva ten gejzír bude plezír a zatančíme si pod hrušní na večír. nynčko musim jít založit do kotce otruby. hudba chce svý ramlíci taky. počkejte sám až budete ženatej to si na ten váš prdafón nezaprdíte ani ten zatrolenej maršovák.

 

 

***

             možná hovíte dardě s bejlou ale s Boubrleho fotrem se to má trochu složitějc. pravda je že když konečně zhebnul nechal ho Boubrle zkremovat a popel z urny vysypal bez obřadu v remíze na krejcárku aby to měl pěkně při cestě z hospody. nadrátovanej pivišťaty se potom na krejcárek chodil vymočit. celej život jsi mě nasíral já tě teď nachčiju volával s rozepnutým poklopcem Boubrle ovšem jak krejcárek hnojil a zalejval na den po roce mu z hromádky popela vyrost dočista novej fotr jako by z oka vypad mrtvýmu. setřel si dlaní chcanky z pleše a povídá: už špásování bylo dost jdeme domu synku.

 

 

***

             úplně nalevo jak mám ukazovák vidíš? jak tam nic neni. přesně tam zbourali fabriku co měla komín vyšší než Londýn. já si takhle občas zarýmuju. proboha aby sis ale zase nemyslel kdo ví co nic náročnýho docela laciňoučký rýmičky po šestáku jich mám pod poklicí plnou krabici sáhnu do ní a šátrám než najdu ty pravý. bys nevěřil jak to při koukání z okna ukrátí tentononc. oni fabriku zbourat museli poněvadž vyhořela. to ti bylo divadlo. pod hasičskou cisternu se skovala čuba vrátnýho a za chvíli tam byli za ní seběhlí psi z celý ulice a mrzlo to je to proč to povídám a vzadu z cisterny crůčkama tekla voda a umrzala a čubě přimrzly k dláždění packy a jak se s ní ostatní psi rafikovali zamáčeli se taky a přimrzli k tý uhořelýho vrátnýho čubě v surrácký sousoší. ani se nepohlo to ti garantuju. zato toho štěkání do hasičskýho stříkání.

 

 

***

             některý ženský já nevim v noci docela cizí rabachol vejde do baráku jestli bych se hrnula ke šporheltu ohřát mu bramboračku a dobrej večer kde se tady berete? sousedku v Hnidousích podobnej rozklofal sekerou i se třema dětima hrnec zástěra všecko od krve to se mi vybavilo když odvis na šibenici. humanismus je volovina. po morytátu musí se hrůzou omdlelá duše pokřísit hrou. s pověšencem Šíma se jmenoval jsme si zahráli ruskej kuželník dokud mu neoprejskaly špičky bot. a víš že už ani nevim kdo vyhrál?

 

 

***

             nejhorší zkušenost jsem udělal s očichávačema pangejtů ti jak se dostanou do eufórie neslyšej neviděj potom jsou patníky samej uraženej frňák. Navara byl u Vožice pangejt vysrpat a měl frňáků plnou kosu a to jsem u hřbitova nechal přibít značku frňáci bacha a na krajnici rozsypat pepř. jestli si po něm nekejchnou až do benešovskýho okresu holt teda zůstanou v našem.

 

 

***

             než ovesná kaše z prosetejch řešet mnohem drastičtější je šoulet z ulomený kracičky a zahrádkářský rukavice. z celýho tejdne mám v televizi přesto receptář nejradši při propadání ovsa řešetem dostávám mrazení v podbřišku. tři vejce. kmín. koriandr. rozmícháme. registruješ to? nedávaj do rukavice tabasco. to je zas můj recept. obrácenou naruby a potřenou tabascem ji roztříhat na štráfy. sice už neni nadívaná ale Karle řekni chutnala? ani se nemusim ptát. napucal se a až do Doyla s Bodiem s nim nebude řeč. jsem nikdy neviděla první díl. Doyle je na lavičce v metru a Bodie přijde v uniformě bez odznaku a bez revolveru ten mu taky suspendovali na strážnici a vyřešej spolu vraždu hoteliéra co zpronevěřil prostěradla. na závěr po sobě hážou klikou od mandlu. počkej! viděla.

 

 

***

             vy funíte Urban můj nebožtík hadr. proti vám byl štof. chlap v nejlepších létech aby pomáhal starý babě do schodů s taškama to by tak hrálo kdepak tašku já nedám z ruky jsou v ní mý cecky za mlada a na nich přivolíznutý kunčofti. hošánku já byla kurvou naproti na parkánu než z toho udělali kovomat byla to filckajzna a moje špecialita byla prcat do lati. škoda že tu neni redaktor od novin aby to zapsal. to ode mne se to naučili vojclové socialistický armády ti k nám chodili do kovomatu nejčastějc. pro dvacet deka hřebíků. čistě ze sentimentu nechcete jich taky pár navážit?

 

 

***

             jádro pudla je dobrý leda pro kolotočářskou pakáž k opejkání. povim vám vábnej čmuch ani pěkná podívaná to neni. ne že bych na vlastní oči ale leccos se říká. a leccos se neřekne. kumšt taktickejch fines. slušivej kostýmek. napřesrok na léto bych si představovala něco podobnýho akorát v bordó kde jsme přestaly zkrátka každej není na pravdu do očí stavěnej. v Brně udal se nakladatelskej redaktor že jde vyloupit banku. policajti ji měli obklíčenou až na Mendlovo náměstí a on nevydržel s nervama a vykrad trezor na poště. ještě že nevykrad schránku jsem do ní hodila takovej do-
pejsek. vidíte a jsme zase u toho jádra pudla. točíme se po orbitalech osobně fyzice moc nehovím přesto dostat ten anonym co jsem si poslala já vám nevim.

 

 

***

             jdu na smrže a najdu suchohřib. plácnul jsem to schválně to je pro šťouraly cukrdle aby se měli nad čím pohoršovat že nejde jít na smrže a najít suchohřib protože každá houba roste v odlišným ročním období. ovšem je to docela černobílý? dám příklad: jdu na nákup a najdu tisícikorunu. našinec ani nemusí bej filosof a když to domyslí vstanou mu vlasy hrůzou. představte si chodit na nákup pouze na jaře. na podzim na tisícikoruny už jsem si u Pechárka nechal uplést košík. Gruntorád se svejma hemzama? s těma mě nemůže rozhodit. říkal ať jdu na latrínu a tam že najdu na podzim i na jaře to samý. snad při našem odedávným kamarádství myslel zábnoucí prkýnko.

 

 

*** 

             nepovídej že mu štupuješ i korespondenci říkala Strnadová a já: no co ti mám Božka povídat štupuju. on je samý doprdele vstane z kanape a doprdele zakopne o papuče a doprdele kdepak už mě do ní ani nepicá a jenom hudruje. od klení to má prořídlý u sloves. na slovesa on nebyl nikdy moc kadet tak mu je proštupnu samý doprdelování ale v korespondenci chce bejt za Descarta. očíhnu m a píše-li Waltrovi potom W jak jsou zrovna nadrásaný a podle nich si naměřim bavlnku. pro pár stehů mě neubude prosím tě Božka nevšimla sis kam jsem si dala náprstek? nebo brejle? s nima už si ho najdu sama.