Večer autorského čtení „Rozpletení

18. 5. 2007, Literární kavárna Řetězová
Fotografie: Nykos

Četli:

Jonáš Červinka
Eva Košinská
Ondřej Lipár
Petr Štengl

Hráli:

Eva Zvěřinová
Richard Klíčník


Protože s lepšícím se počasím ubývá ochoty lidí trávit večery v uzavřeném prostoru, velice pečlivě jsme zvažovali, na koho budeme diváky lákat tentokrát.


Než naše vybrané oběti nastoupily ke svému křtu ohněm, rozproudily v sále emoce tklivé i veselé housle Richarda Klíčníka.Neoblíbené pozice prvního odvážného se tohoto večera více než dobře zhostil Ondřej Lipár, který zvolil příjemné tempo a jehož přemýšlivé texty hladce proudily k uším diváků. Vybíral ze staršího (sbírka Skořápky vyšla v edici První knížky v knižnici literární soutěže Ortenova Kutná Hora) i z nového, a nezbývá než těšit se na jeho příští sbírku, neboť materiálu už na ni je bohatě.


Jako druhá vystoupila Eva Košinská, na literárních serverech známá spíše jako kalais. Eviny básně se často v překvapivě civilním pojetí dotýkají nejintimnějších věcí člověka, jinde se zas nevyhýbají krutému pozorování nebo zvou do krajin fantaskní obraznosti. Přesto si s nimi většina diváků – soudě dle potlesku – poradila velmi dobře.


Překvapením večera byla mimořádná dvojimprovizace na klavír (Eva Zvěřinová) a housle (již zmíněný, zde poněkud rozostřený R.K.). Oba improvizující se bez předchozích nácviků našli v náladě a výsledkem byla bohatá, velmi emotivní hudební hostina.


Mocného aplausu se dočkal liberecký rodák a nyní student pražské estetiky, Jonáš Červinka. Jonášovy lehce plynoucí básně, občas s filosofickým nebo (sebe)reflexivním vyzněním, šťastně kombinované s okamžiky humorného odlehčení, padly dobře do již vybudované poetické atmosféry a autor si zde tohoto večera bezpochyby získal několik nových pozorných čtenářů.


Že k poesii patří i humor je známá věc. K dokonalosti jej dovedl Petr Štengl, jehož půvabné hříčky, sebeironické postřehy i strohá konstatování všední absurdity naprosto okouzlila publikum, které mu věnovalo bouři uznalého smíchu a bujaré výkřiky spontánního nadšení. Zdálo se, že autor je takovým přijetím až zaskočen – ale bylo věru zasloužené. Jako důkaz poslouží fakt, že sbírku Co říkal Zouplna, ze které také četl, vyprodal, jakmile dosedl zpátky ke stolu.


Ha, zdá se, že průšvih nebude! J.N.S. ve stavu úlevného diváctví - a právem spokojená Eva Zvěřinová.


Jako obvykle na tomto místě děkujeme váženému obecenstvu, že dalo přednost čtení Wagonu před libovolným jiným programem, a těšíme se na shledanou na některém z příštích čtení, na které vás samozřejmě neopomeneme pozvat!

J.N.S.