Reportáž z autorského čtení Wagonu

Rozhlížení

25. 4. 2008, kavárna Carpe Diem
Fotografie: Nykos, Trignom

Četli:

Richard Klíčník
Petr Kukal
Josef Straka

Hráli:

La Va
Tomáš Luska/Ľubica Christophory


Kavárenské menu, pivo, cigarety a poezie. Jim Jarmusch by si i na našich akcích přišel na své.


Program toho dubnového večera zahájila La Va, která se neřinula žhavě  a nelítostně, ale naopak jiskřivě a jemně.Ľubica Christophory…


…a Tomáš Luska. Dobře jim to spolu zní. Více si můžete sami dohledat na stránkách http://www.christophory.sk


Richard Klíčník, první básník večera, s jehož tvorbou vás poměrně pravidelně seznamujeme.


Tentokrát z Richardových textů zněla především Pálava a s ní související víno – a ovšem i ženy. Jen do zpěvu příliš nebylo, převažoval tón vážnější, přemýšlivý.


Jako druhý se mikrofonu chopil Petr Kukal, autor, jehož zřídkavá čtení vždy slibují zajímavý zážitek. Ovládá vzácné umění text předat s patrným autorským vkladem, ale bez zbytečné exhibice nebo pózy.


V Praze tentokrát představil svůj nový cyklus Krásné ženy, který se v Carpe diem setkal s výrazně kladným příjetím.


Na své pražské kolegy se přijel podívat i brněnský, v Praze ovšem velmi populární autor, Martin Švanda. Zde obklopen půvabem.


Poetický večer zakončil básník-chodec, Josef Straka. Jeho básně nelze označit za snadná sousta; společná je jim tíživá atmosféra a pomalé, jakoby nevyhnutelné plynutí.


Svým slovům pomáhal Josef Straka naléhavým přednesem.


Tímto nestandardním záběrem, jehož hluboký význam jsme zatím sami zcela nerozklíčovali, ale pokládáme jej za nepochybně kryptoliterární, se s vámi loučíme.
A protože rozestupy kulturních akcí Wagonu jsou nepravidelné, spolu s naší oblíbenou kavárnou vám vřele doporučujeme: užívejte dneška!

J.N.S.