Reportáž z autorského čtení Wagonu

Přimrazení

20. 6. 2008, kavárna Carpe Diem
Fotografie: Trignom

Četli:

Radek Fridrich
Tomáš Řezníček
Petr Štengl
Kateřina Tošková

Hráli:

Iglú


Chtěli jsme do Prahy přivézt sever, tóny hraniční, exotické. A tak byl červen a my měli konceptuálně na jevišti Iglú (http://www.igluband.com). Ale po pravdě, nikomu z diváků při jejich hudebních vstupech zima za prsty nezalézala.


Tradiční moderátorské role se šéfredaktorka Wagonu tentokrát ráda vzdala ve prospěch mluvčího povolanějšího, libereckého redaktora Nykose.


Kapela diváky příjemně naladila a ti pak se zájmem naslouchali prvnímu autorovi večera, děčínskému rodákovi, Radku Fridrichovi.


Radek Fridrich je především básník, ale píše také příběhy v próze - a obojího jsme se v Praze dočkali. Jeho mluvený projev je naprosto suverénní, nevyhýbá se expresivitě, podtrhuje zvukovou i významovou stránku textu.


Poté Nykos uvedl Kateřinu Toškovou, šéfredaktorku ústecké revue Pandora, s níž jsme rádi a dobře spolupracovali při přípravě náročného experimentálního čísla Wagonu III-IV/2007.


Kateřina se představila poměrně netradičním typem textu, deníkem. Sebeironické líčení jejích učitelských útrap si vysloužilo nadšený potlesk.


Iglú nelze představit pouhým výčtem muzikantů, ale na druhé straně by byla škoda nejmenovat. A proto: bicí opanoval Martin Hložek, basu krotil Martin Kmínek, kytaru rozezněl Mario Casado a luzné tóny ze saxofonu loudila a zpívala Julie Gübelová. Celek? Vidíte sami, šlape to!


Tomáš Řezníček, další autor z Děčína, si svým osobitým humorem a vypointovanými, civilními texty, pražské publikum hned napoprvé získal.


Rádi jsme naslouchali a tleskali. Upřímně doufáme, že Tomáše v Praze uvidíme častěji!


Vyrovnaně silnou sestavu završil autor, jehož kořeny bychom rozhodně neměli hledat na severu. Mimo koncept (coby domestikovaný Pražák), ale zcela v chytrém a vtipném duchu večera se představil Petr Štengl, básník, člověk, šéfredaktor Psího vína.


Poezie není nic pro úzkoprsé lidi. Tolik závěrem.

J.N.S.