Večer autorského čtení „Listování

24. 11. 2006, Týnská literární kavárna
Fotografie: Nykos

Četli:

Jitka N. Srbová (za nepřítomného Miroslava Fišmeistera)
Michal Bystrov
Ladislav Zedník
Martin Švanda

Hráli:

Strašidelná loď  ve složení Michal Bystrov, Jiří Hnilica, Vojtěch Kouřímský


Když se místnost Týnské kavárny začala plnit lidmi do té míry, až se zdálo, že noví si už nebudou mít kde sednout, začali jsme si s radostnými rozpaky říkat, že jsme to s tou propagací možná i trochu přehnali.


Tři pětiny redakce Wagonu (Trignom, J.N.S. a E.Choroba), zde v příjemném očekávání věcí příštích.Mezi milými hosty se objevil nový vedoucí redaktor Psího vína, Petr Štengl…


…a Josef Straka, jedna z osobností Welesu (v popředí zamyšlený Martin Švanda).


Svými vynikajícími, žánrově rozmanitými písničkami si posluchače hned od začátku získala Strašidelná loď. K naší radosti se stávají pravidelným hudebním doprovodem našich čtení a jsme si jisti, že někteří z publika byli přítomni především kvůli nim.


Jako první představila Jitka N. Srbová básně Miroslava Fišmeistera ze sbírky To okno je malé! Básník sám byl bohužel pro nemoc nepřítomen; v duchu jeho poetiky byl tento pravý důvod jinotajně vysvětlen jako neochota opustit koš na prádlo.


Přestože tedy Fišmeisterovým básním scházelo kouzlo autorova vlastního přednesu, vnímavost a soustředěnost publika byla příkladná.


Jako druhý strhl diváky svým přednesem Michal Bystrov, který zde četl a mocně gestikuloval ze své sbírky Sebevražda čápem.


Po přestávce přečetl Ladislav Zedník alias egil básně ze své sbírky Zahrada s jabloněmi a dvěma křesly, kterou právě vydává Argo.


Večer korunovalo čtení Martina Švandy, brněnského autora, který rovněž četl z rukopisu nové sbírky, Dívka s papírovým mečem.


Tento listopadový večer jednoznačně počítáme k nejpovedenějším autorským čtením v historii Wagonu. Lze říci, že jsme si při něm plně uvědomili, že Týnská literární kavárna, ač prostor nám nesmírně milý, již kapacitně nestačí. Z prostoru přetékajícího pro literaturu nadšenými lidmi máme neskrývanou radost, divákům upřímně děkujeme a těšíme se, že se taková návštěva bude opakovat i u dalších čtení.

J.N.S.