arrowBěleč Open Air

1. 5. 2010, kostel sv. Mikuláše neboli Galerie Osiková loď, Běleč, okres Kladno
Fotila: J. N. S.

Básnili

Lenka Daňhelová
Martin Charvát
Alena Marečková
Jitka N. Srbová
Jan Škrob

Výtvarné umění vystavili

Peter Balhar
Silvia Giacchello
Anna Irmanovová
Eva Lešková
Linda Scholtz

Hráli

Poetická hudební společnost Janele z Liků
Z davu
Zrní
Stan the Man

Běleč je obec na Kladensku. Kostel svatého Mikuláše je gotický kostel ze 14. století. Osiková loď je jméno galerie v kostele. Benefice je akce, jejíž výtěžek jde na dobročinný účel.
Na prvního máje se v Bělči konala benefice na podporu rekonstrukce a úprav kostela a jeho okolí. Benefici realizovalo Občanské sdružení Loď Osika http://osika.wgz.cz/, výrazně reprezentované neúnavnou organizátorkou Hanou Kniežovou, všeobecně známou jako Hana Konvesz.

Kostel sv. Mikuláše s přilehlým hřbitovem
Kostel sv. Mikuláše s přilehlým hřbitovem. Ideální místo pro open air, nezdá se vám?

 

Všechno táhne ke kostelu
Všechno táhne ke kostelu.

 

Hana Konvesz
Jako u každé benefice je většina práce na organizátorce. Hana Konvesz.

 

I nahoře snad uvítali, co se děje...
nahoře snad uvítali, co se děje, a oproti předpovědi zdrželi déšť co to šlo...

 

Janele z Liků
Poetická hudební společnost Janele z Liků. Zleva: Hana Růžičková, Rudolf Kalaš, Janele z Liků. Příznivce hudebního stylu Společnosti, který je prý vhodné označovat jako emo folk, bychom rádi informovali, že bylo nahráno demo CD! Kontakt rádi zprostředkujeme, informovaní se mohou samostatně obrátit na frontwoman skupiny.

 

Hudebnice při poslechu poezie.
Hudebnice při poslechu poezie.

 

Lenka Daňhelová
Poetickou část odpoledne naplnilo obsahem pět autorů – včetně autorky této reportáže. Vystřídali jsme se u mikrofonu ve dvou blocích po dvou básních. Poetiky na sebe narážely tu jemně, tu ostřeji. První blok neohroženě zahájil Martin Charvát, autor, který se nerozpakuje publiku vysvětlit, jak má být pochopen a kdy je třeba aplaudovat. Jeho čtení je spíš performance, nic se tu nebere vážně, tím méně autor sám.
Zcela jiný dojem zanechala Alena Marečková, která zjevně patří k autorům introvertním, pro které je veřejně čtení téměř zápasem. Místo gest proto nechala raději mluvit své křehké atmosférické básně.
Civilní básnické skici Lenky Daňhelové (na fotografii) vyžadují od čtenáře plnou pozornost; ucho se tu nesveze po formální kudrlince ani snadné pointě. Autorce nedávno vyšla v edici Stůl časopisu Psí víno sbírka Pozdrav ze Sudet (PV číslo 51).

 

Jan Škrob
Jan Škrob naopak v básních tíhne k formě vázané a k melancholické obraznosti. Z fotografie můžete nahlédnout, do jaké míry je autor v souladu se svým dílem.

 

Kultura spojuje všechny generace
Kultura spojuje všechny generace. A jak cenné je takové pozorné publikum!

 

Fotografie Silvie Giacchello a socha Petera Balhara
V Osikové lodi se dnes šťastně spojuje architektura sakrálního prostoru s moderním výtvarným uměním. V popředí část fotografie zahraniční účastnice festivalu, Silvie Giacchello, a socha Petera Balhara.

 

Stanislav Vašina a Tomáš Vích
Témata se prolínají. V pozadí zpívaná a hraná poezie, v popředí diskuse o architektuře. Mocně gestikulující Stanislav Vašina a zaujatě naslouchající Tomáš Vích, oba ze sdružení Loď Osika.

 

Z davu
Z davu, početná formace, která dle vlastních slov hraje šansónový underjazz (po emo folku další pozoruhodný hudební styl večera). Jak je patrno, rytmy Z davu se linoucí bez nejmenších problémů roztančily sál. Zájemcům o hudební ochutnávku doporučujeme navštívit profil kapely: http://bandzone.cz/zdavu

 

Kapela Zrní
Následující hudební příděl zajistilo kladenské Zrní. Zde pozitivně hodnoceno Martinem CharvátemJanem Škrobem. Vlevo spokojená organizátorka Hana, která to všechno spískala.

 

Kapela Zrní
Více - velmi příjemně hravého! - Zrní si můžete nasypat zde: http://www.zrni.cz/

 

Stage v Osikové lodi
A zde už se vše připravuje k vystoupení zcela neuvěřitelného vrcholu večera. Ano, skutečně do Bělče dorazil a vystoupil Stan the Man a jeho Bohemian Blues Band, tedy Tono DuratnyKamil Němec. V pravém dolním rohu si pro pořádek dovolujeme upozornit na kasičku na dobrovolné vstupné. Nezapomínejme totiž, že tu celou dobu šlo o benefici. Případné zájemce o přispění i mimo festival odkazujeme na e-mail hana.kniezova@gmail.com, kde se dozvědí potřebné informace o plánech sdružení a možnostech případné kulturní, finanční i třeba brigádnické pomoci. Sv. Mikuláš potřebuje všechnu energii, kterou můžete poskytnout.

 

Stan the Man
Je to on! Stan the Man osobně. Kdo neví, o kom a čem je řeč, nechť ihned navštíví tento prospěšný odkaz: http://www.stantheman.cz/ Odkaz ovšem není ničím ve srovnání s živým zážitkem. Toto se musí pustit do žil přímo.

 

Stan the Man
Je ovšem třeba upozornit, že pakliže u předchozích kapel se poskakovalo a vlnilo, zde se vířilo, křepčilo, vymršťovaly se ruce a sál sálal.

 

Publikum v akci
Zbytek dojmů z večera je poněkud rozmazaný, leč jednoznačně pozitivní. V Bělčí to zkrátka vzali za správný konec. Nenechte si ujít příští akci, která se – jak víme z důvěrných zdrojů – bude konat už v červenci!

J.N.S.